Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Osallistu Pursiseura ÖNS:n ja Loviisan Sanomien perinteikkääseen jääveikkaukseen ja voita 150 euron lahjakortti!

Historia | Anna Sinkkonen pelastui Titanicilta – Lukutaidottoman palvelijattaren Amerikan-unelma oli niin luja, että edes maailman suurin merionnettomuus ei murtanut sitä

Matkustajalaiva Titanic upposi 108 vuotta sitten ja vei mukanaan yli 1 500 uhria. Anna Sinkkonen oli yksi 20 pelastuneesta suomalaisesta. Titanic-asiantuntija arvelee, että Sinkkonen on jäänyt historiankirjoissa unohduksiin siksi, että hänellä ei ollut jälkikasvua tai lippua laivan hienoimpaan luokkaan.

Parikkalalainen Anna Sinkkonen oli valmis lähtemään. Huhtikuisena keskiviikkona vuonna 1912 hän seisoi Southamptonin satamassa Englannissa tietäen, että tapaisi sukulaisensa Yhdysvalloissa noin viikon kuluttua.

Haluatko lukea koko jutun?

Tilaa digi ja pääset lukemaan kaikki Loviisan Sanomien sisällöt.

Tilaa 6 kk 3,90 €/kk

Digitilauksen sisältö

  • Loviisansanomat.fi-verkkopalvelun rajaton käyttöoikeus vuoden jokaisena päivänä
  • Näköislehti
  • Uutissovelluksen ja päivän lehti -sovelluksen käyttöoikeus (iOS ja Android)
  • Lukuoikeus sinulle ja kolmelle perheenjäsenellesi