Ajokeli jatkuu tiistaiaamuna huonona lähes kaikkialla maassa. Lunta tulee lähivuorokauden aikana vielä monin paikoin viisi senttimetriä. Aamuruuhkan riesaksi etelästä nousee uusi sadealue, josta kertyy etelärannikolle lunta paikoin jopa yli kymmenen senttimetriä. Asiasta kertovat Ilmatieteen laitoksen meteorologit Twitter-tilillään.
Ajokeli on Ilmatieteen laitoksen mukaan erittäin huono lumisateen, pöllyävän lumen ja lumisten teiden vuoksi, ja liikenteessä on mahdollisesti suuria häiriöitä. Onnettomuusriski on huomattava.
Jalkakäytävät ovat tiistai-iltana erittäin liukkaita, koska niillä oleva lumi tamppautuu liukkaaksi. Myös kevyen liikenteen väylät ovat laaja-alaisesti erittäin liukkaita. Liukastumisriski on huomattava.