Loviisan ydinvoimalaitokseen liittyvä pelastustoimintaharjoitus järjestetään 1. joulukuuta, Itä-Uudenmaan pelastuslaitos tiedottaa. Loviisa22-harjoitus on osa normaalia varautumistyötä säteilyvaaratilanteisiin.
– Tasaisin väliajoin järjestettävät pelastustoimintaharjoitukset ovat osa normaalia valmiustyötä, sanoo harjoituksen johtaja Santeri Pohjolainen Itä-Uudenmaan pelastuslaitokselta.
Toimintaan osallistuu Fortumin voimalaitoksen henkilökunnan lisäksi muun muassa Säteilyturvakeskus (STUK) ja Loviisan kaupunki.
– Tavallinen loviisalainen ei tule huomaamaan käynnissä olevaa harjoitusta juuri lainkaan, sillä se on pääasiassa johtamis-, kartta- ja viestintäharjoitus, Pohjolainen kuvailee tiedotteessa.
Tarkoituksena on testata esimerkiksi yhteistoimintaa eri tahojen välillä.
– Sota Ukrainassa osoittaa, miten tärkeää on varautua epätodennäköisiinkin kehityskulkuihin, sanoo johtava asiantuntija Jukka Kupila Säteilyturvakeskuksesta.
Sisäministeriön asetuksen mukaan ydinvoimalaitoksen ulkoisen pelastussuunnitelman toimivuutta tulee testata vähintään kerran kolmessa vuodessa.
– On erittäin tärkeää varautua mitä erilaisimpiin uhkiin, kuten nyt valitettavasti olemme saaneet nähdä muualla Euroopassa, Loviisan kaupunginjohtaja Jan D. Oker-Blom sanoo.
Tavoitteena on simuloida vakava reaktorionnettomuus ja siitä aiheutuva päästö ympäristöön.
– Voimalaitoksen valmiusorganisaation jäsenet pääsevät käytännössä harjoittelemaan muun muassa tulo- ja lähtörutiineja säteilyonnettomuustilanteessa, sanoo yritysturvallisuusjohtaja Juho Vanhanen Fortumista.