2
Peuran väistö johti tiistaiaamuna ulosajoon Loviisan Vanhankyläntiellä. Tilannetta olivat jälkihoitamassa pelastuslaitoksen Loviisan yksikkö ja Isnäsin VPK. Samu Karvala
Katso isompi kuvaPakettiauton kuljettaja selvisi onnettomuudesta lähes säikähdyksellä. Samu Karvala
Samu Karvala
Itä-Uudenmaan pelastuslaitos sai tiistaina kello 9.08 hälytyksen liikenneonnettomuudesta Loviisan Vanhankyläntiellä.
Pakettiauton kuljettaja oli ajanut Vanhankyläntietä etelään päin, kun peura juoksi tielle auton eteen. Kuski teki vaistomaisen väistöliikkeen, ja auto suistui ulos tieltä. Auto olisi muuten voinut pysyä pyörillään, mutta ojanpenkassa ollut kivi käänsi sen kyljelleen pellolle.
Kuljettaja selvisi onnettomuudesta lähes säikähdyksellä, hän valitteli hiukan olkapäätään onnettomuuspaikalla. Pakettiauton keula kärsi suurimmat vahingot. Autosta valui myös hiukan nesteitä maastoon, mikä työllisti paikalla olleita Loviisan ja Isnäsin VPK:n yksiköitä.
Onnettomuus tapahtui noin 2,5 kilometrin päässä Vanhastakylästä, Virviiksdalintien risteyksen tuntumassa.