Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Osallistu Pursiseura ÖNS:n ja Loviisan Sanomien perinteikkääseen jääveikkaukseen ja voita 150 euron lahjakortti!

Toinen kaista suljettu tie 7:llä Loviisan kohdalla – raivaustyöt käynnissä

Valtatie 7:llä Loviisan kohdalla sattui tieliikenneonnettomuus perjantaina kymmenen jälkeen aamupäivällä.

Kuorma-auton lavalta putosi jätekartonkipuristin tielle muutama kilometri Neste Ankkurituulen liittymästä länteen. Henkilövahinkoja ei sattunut. Onnettomuus haittasi liikennettä Helsingin suuntaan.

Pelastuslaitoksen tehtäväksi jäi liikenteenohjaus, ja liikennöitsijä itse sai puristimen tieltä takaisin kyytiin. Itä-Uudenmaan pelastuslaitoksen mukaan kuorma-auton rengas oli rikkoutunut, jolloin auton lava oli heilahtanut sen verran, että puristin oli pudonnut tielle.

Toinen kaista on poissa käytössä raivaustöiden ajan, ja onnettomuuden kohdalla oli 60 kilometrin tuntirajoitus. Liikenne pysähtelee. Haittaa liikennettä Porvoon suuntaan.

Juttua päivitetty 2.7. klo 11.30. Juttua päivitetty 2.7. klo 12.25