Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Mielipide | Ollako vai eikö olla jäävi?

"Valtuustossa tehtiin myös outo enemmistöpäätös, ettei erityistilintarkastusta uloteta edustuslaskuihin. Oliko tarkastuksen torppaajien joukossa valtuutettuja, jotka itse ovat jotenkin osallisia asiaan?"

Tarkastuslautakunta esitti valtuustolle kaupungin hankintoja koskevan erityistilintarkastuksen tekemistä. Lautakunnan mukaan vastuuvapaus voidaan myöntää vasta, mikäli erityistilintarkastuksessa ei ilmene sellaisia seikkoja, jotka estävät vastuuvapauden myöntämisen. Asia käsiteltiin valtuuston kokouksessa 12.06.2024 § 72. Valtuusto päätti yksimielisesti, että asia palautetaan tarkastuslautakunnalle uudelleen valmisteltavaksi vastuuvapauden piirissä olevien henkilöiden täsmentämiseksi. Valtuustolle annettiin tieto, että tarkastuslautakunnan pohjaesitys, jossa vastuuvapautta ei esitetä hankintavastuussa oleville, johtaa valtuustossa siihen, että kaikki hankintavastuussa olevat valtuutetut ovat asian käsittelyssä esteellisiä. Valtuusto ei siten ole päätösvaltainen asiassa.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.